Voor u ligt de transcriptie van het verpondingskohier van Heerde 1648 - 1650. Voor de transcriptie is gebruik gemaakt van de originelen die te vinden zijn via https://www.geldersarchief.nl/bronnen/archieven. Het boek is zo samengesteld dat de tekst over een bepaald vastgoed overloopt van het ene op het andere blad. Dit waarschijnlijk om te voorkomen dat er bladen zouden worden tussengevoegd of verwijderd. De teksten die betrekking hebben op 1 stuk vastgoed staan bij elkaar in een cel. In de linker kolom is aan de scannummers te zien over welke scans de tekst loopt.
Van het betreffende vastgoed is de waarde benoemd, meestal direct onder de beschrijving. In de rechtermarge worden twee “kolommen” gebruikt om optellingen te doen. Het bedrag dat direct in de tekst wordt vermeld is niet altijd gelijk aan het bedrag in de eerste kolom van de rechter marge.
In dit verpondingskohier worden verschillende maten gebruikt voor lengten, oppervlakten en gewichten. Hierover is in de transcriptie een uitgebreide uitleg opgenomen.